Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğinden yapılan yazılı açıklamada, Boersma'nın yapılan yoğun görüşmeler sonrası durumuyla ilgili yeterince net olmadığı ve gazeteye verdiği bilgilerde 3 kez ihmalkar davranması...
Bir dönem haber sunuculuğu yapan ve daha sonra ekranlarda güzelliği ile kendinden söz ettiren Burcu Kara kimdir? Güzel oyuncu hakkında merak edilenler; 1980 yılında dünyaya...
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...

Yanlış müdahale sonrası komaya girdi hayatı karardı

Yanlış müdahale sonrası komaya girdi hayatı karardı
Alanya ilçesi Oba Semti Metro Kavşağı’nda geçen 12 Eylül’de, diş doktoru Gamze Uğurlu Urhan’ın bulunduğu arabaya bir vasıta çarptı. Kaza sırasında arka koltukta oturan Urhan yaralandı. İlk müdahalesi Alanya Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu’nin acil servisinde yapılan Gamze Uğurlu Urhan’ın sağ kolunda, omuz altında parçalı kırık olduğu, rastgele bir duyu kaybı ve dolaşım bozukluğu olmadığı tanımlandı. Tetkik sonrası kolu alçıya alınan Urhan, bir hafta sonra hakimiyete gelmesi söylenerek konuta sevk edildi.

KOLDAKİ ARTER KESİLDİ
Gamze Uğurlu Urhan’ın eşi Halis Urhan ertesi gün hastaneye giderek yine röntgen çekilmesini istedi. 14 Eylül’de Urhan’ın yine çekilen röntgeninde yanlış alçı sebebiyle kemiklerin kaydığı tanımlandı ve ameliyat kararı verildi. 15 Eylül’de kolay bir işlem olacağı söylenerek operasyona alınan Gamze Uğurlu Urhan’ın iddiaya göre, saatler süren operasyonda yaşanan bir hayli aksaklık neticeyi kolundaki arter kesildi. Bu gidişat hastane raporlarına da yansırken, kalp damar cerrahisinden nöbetçi iki doktor işleme çağrıldı. Kalp damar cerrahi raporunda, “Yapılan tetkikte atardamar yaralanması sebebiyle oluşan kanama sebebiyle üç yerden bağlandığını gördüm” tespiti yer aldı. Operasyonda nabzı duran Gamze Uğurlu Urhan’ın ilk müdahaleden sonra anjiyo için Alanya Başşehir Sağlık Kurumu’ne sevki istendi.

Eşinin ’ya sevk edilmesi arzının yalanlandığını söyleyen Halis Urhan, sevk operasyonunun da 4-5 saat gecikmeli yapıldığını, dolaysız bütün üniversite sağlık kurumuna sevk edilmiş olsaydı koldaki dolaşım meselesinin olmayacağını iddia etti.

ADALE ÇEPERLERİ KOL SÜRESİNCE YIRTILDI
Alanya Başşehir Sağlık Kurumu’nde gece yarısı ilk damar nakli için operasyona alınan Gamze Uğurlu Urhan, saat 07.00 sıralarında işlemden çıktı. Yakınlarına “Düşük bir nabız var” denildikten sonra yapılan damar naklinin zaferli olmadığı tanımlanarak Urhan’a 16 Eylül’de saat 12.00 sıralarında ikinci bir damar nakli asıllaştırıldı ancak nakil sonrasında kolda yoğun bir ödem tespit edildi. Ödemin damarlara hasar vermemesi için cerrahi işlemle adalelerin etrafındaki adale çeperleri kol süresince yırtıldı ancak yapılan bu operasyon sebebiyle sarih yaralar arttığından enfeksiyon tehlikeyi ortaya çıktı. Adale yırtıklarını dikebilmek için ise ödemin eksilmesi beklenmeye başlandı.

ENFEKSİYON KAPTIĞI ORTAYA ÇIKTI
27 Eylül’de pansuman sırasında damarı yırtılan Gamze Uğurlu Urhan’ın Alanya Başşehir Sağlık Kurumu’nde plastik cerrah olmaması sebebiyle Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kurumu’ne sevk edilmesi kararlaştırıldı. Ertesi gün Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kurumu yoğun bakımında yer bulunarak hastanın sevki yapıldı. Bu arada Gamze Uğurlu Urhan’ın enfeksiyon kaptığı ortaya çıktı.

KOMAYA GİRDİ
Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kurumu’nde getirilen Urhan’ın 30 Eylül’de yapılan tetkikinde koldaki arterin tıkandığı tanımlandı. 30 Eylül’de iki kere damar nakli ve pıhtı arınma işlemi yapılarak Gamze Uğurlu Urhan yoğun bakıma alındı. 2 Ekim’de ziyaret için yoğun bakım servisine giren Halis Urhan, eşinin burnundan kan geldiğini görünce hemşireye haber verdi. Müdahale sırasında buruna aparat takılırken Gamze Uğurlu Urhan’ın burnunun yaralandığı, ehemmiyetli bir şey olmadığı aileye bildirildi. Damar rehabilitasyonu sırasında kan sulandırıcı ilaç uygulanan Gamze Uğurlu Urhan, yoğun bakımda beyin kanaması geçirdi. Aynı gün saat 19.30 sıralarında operasyona alınan Gamze Uğurlu Urhan, komaya girdi.

KOLUNUN AMPUTE EDİLECEĞİ SÖYLENDİ
Eşinin operasyonunun ardından Halis Urhan’a, “Beyin cerrahi servisine müdahale için geldiğinde yalnızca tüpe tepki verdiği için kendisine bir şans vermek ismine işleme alındı. Beyindeki tazyik düşürüldü, kan arınıldı” denildi. Gamze Uğurlu Urhan’a damar tıkanıklığı için kullanılan kan sulandırıcılar kesildi.

‘VEFATA SÜRÜKLENDİ’
TÜBİTAK’tan emekli Halis Urhan, 6 yaşında Nilsu isminde bir kız çocukları olduğunu belirtirken, eşinin kolay bir kaza sonrası kahredici bir süreç sonunda vefata çekildiğini söyledi. Halis Urhan, “Koma halinden uyanıp uyanmayacağı öğrenilmiyor, uyanması halinde beynindeki zararın ne ebatta olacağı da öğrenilmiyor. Beyin kanaması geçiren ve komaya giren hastanda kan sulandırıcı ilaç kullanılamıyor. Bu sebeple kol tedavisini bırakıldı. Kolda dolaşım durdu. Bu sebeple eşimin kolu ampute edilecek” dedi.

Halis Urhan, mesuller hakkında en kısa müddette legal operasyon başlatılması için kabahat ilanında bulunacağını kaydoldu.

Reklam
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın