Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Türkiye tarafından “terör örgütleriyle bağlantısı bulunduğu” gerekçesiyle Ocak ayında sınır dışı edilen Hollandalı gazeteci Ans Boersma’nın Suriye kökenli cihatçı sevgilisinin, Hollanda Gizli Servisi (AIVD) için...
31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na açık destek veren PKK, yenilenmesi kararı çıkan İstanbul seçimlerinde İmamoğlu’na tam destek verdiklerini...
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çelik, kendisine yöneltilen “MİT Başkanı Esad ile görüştü mü?” sorusunu ise...

Yanlış müdahale sonrası komaya girmişti! Skandalda flaş gelişme

Yanlış müdahale sonrası komaya girmişti! Skandalda flaş gelişme
Alanya ilçesi Oba Semti Metro Kavşağı’nda geçen 12 Eylül’de, diş doktoru Gamze Uğurlu Urhan’ın bulunduğu arabaya bir taşıt çarptı. Kaza sırasında arka koltukta oturan Urhan yaralandı. İlk müdahalesi Alanya Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu’nin acil servisinde yapılan Gamze Uğurlu Urhan’ın sağ kolunda, omuz altında parçalı kırık olduğu, rastgele bir duyu kaybı ve dolaşım bozukluğu olmadığı tanımlandı. Tetkik sonrası kolu alçıya alınan Urhan, bir hafta sonra hakimiyete gelmesi söylenerek konuta sevk edildi.

KOLDAKİ ARTER KESİLDİ
Gamze Uğurlu Urhan’ın eşi Halis Urhan ertesi gün hastaneye giderek yine röntgen çekilmesini istedi. 14 Eylül’de Urhan’ın yine çekilen röntgeninde yanlış alçı sebebiyle kemiklerin kaydığı tanımlandı ve operasyon kararı verildi. 15 Eylül’de kolay bir işlem olacağı söylenerek operasyona alınan Gamze Uğurlu Urhan’ın iddiaya göre, saatler süren operasyonda yaşanan bir hayli aksaklık neticeyi kolundaki arter kesildi. Bu vaziyet hastane raporlarına da yansırken, kalp damar cerrahisinden nöbetçi iki doktor işleme çağrıldı. Kalp damar cerrahi raporunda, “Yapılan tetkikte atardamar yaralanması sebebiyle oluşan kanama sebebiyle üç yerden bağlandığını gördüm” tespiti yer aldı. Operasyonda nabzı duran Gamze Uğurlu Urhan’ın ilk müdahaleden sonra anjiyo için Alanya Başşehir Sağlık Kurumu’ne sevki istendi.

Eşinin ’ya sevk edilmesi arzının yalanlandığını söyleyen Halis Urhan, sevk operasyonunun da 4-5 saat gecikmeli yapıldığını, dolaysız bütün üniversite sağlık kurumuna sevk edilmiş olsaydı koldaki dolaşım meselesinin olmayacağını iddia etti.

ADALE ÇEPERLERİ KOL SÜRESİNCE YIRTILDI
Alanya Başşehir Sağlık Kurumu’nde gece yarısı ilk damar nakli için operasyona alınan Gamze Uğurlu Urhan, saat 07.00 sıralarında işlemden çıktı. Yakınlarına “Düşük bir nabız var” denildikten sonra yapılan damar naklinin galibiyetli olmadığı tanımlanarak Urhan’a 16 Eylül’de saat 12.00 sıralarında ikinci bir damar nakli hakikatleştirildi ancak nakil sonrasında kolda yoğun bir ödem tespit edildi. Ödemin damarlara hasar vermemesi için cerrahi işlemle adalelerin etrafındaki adale çeperleri kol süresince yırtıldı ancak yapılan bu harekât sebebiyle sarih yaralar arttığından enfeksiyon tehlikeyi ortaya çıktı. Adale yırtıklarını dikebilmek için ise ödemin eksilmesi beklenmeye başlandı.

ENFEKSİYON KAPTIĞI ORTAYA ÇIKTI
27 Eylül’de pansuman sırasında damarı yırtılan Gamze Uğurlu Urhan’ın Alanya Başşehir Sağlık Kurumu’nde plastik cerrah olmaması sebebiyle Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kurumu’ne sevk edilmesi kararlaştırıldı. Ertesi gün Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kurumu yoğun bakımında yer bulunarak hastanın sevki yapıldı. Bu arada Gamze Uğurlu Urhan’ın enfeksiyon kaptığı ortaya çıktı.

KOMAYA GİRDİ
Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kurumu’nde getirilen Urhan’ın 30 Eylül’de yapılan tetkikinde koldaki arterin tıkandığı tanımlandı. 30 Eylül’de iki kere damar nakli ve pıhtı arınma harekâtı yapılarak Gamze Uğurlu Urhan yoğun bakıma alındı. 2 Ekim’de ziyaret için yoğun bakım servisine giren Halis Urhan, eşinin burnundan kan geldiğini görünce hemşireye haber verdi. Müdahale sırasında buruna aparat takılırken Gamze Uğurlu Urhan’ın burnunun yaralandığı, ehemmiyetli bir şey olmadığı aileye bildirildi. Damar rehabilitasyonu sırasında kan sulandırıcı ilaç uygulanan Gamze Uğurlu Urhan, yoğun bakımda beyin kanaması geçirdi. Aynı gün saat 19.30 sıralarında operasyona alınan Gamze Uğurlu Urhan, komaya girdi.

KOLUNUN AMPUTE EDİLECEĞİ SÖYLENDİ
Eşinin operasyonunun ardından Halis Urhan’a, “Beyin cerrahi servisine müdahale için geldiğinde yalnızca tüpe tepki verdiği için kendisine bir şans vermek ismine işleme alındı. Beyindeki tazyik düşürüldü, kan arınıldı” denildi. Gamze Uğurlu Urhan’a damar tıkanıklığı için kullanılan kan sulandırıcılar kesildi.

‘VEFATA SÜRÜKLENDİ’
TÜBİTAK’tan emekli Halis Urhan, 6 yaşında Nilsu isminde bir kız çocukları olduğunu belirtirken, eşinin kolay bir kaza sonrası kahredici bir süreç sonunda vefata çekildiğini söyledi. Halis Urhan, “Koma halinden uyanıp uyanmayacağı öğrenilmiyor, uyanması halinde beynindeki zararın ne ebatta olacağı da öğrenilmiyor. Beyin kanaması geçiren ve komaya giren hastanda kan sulandırıcı ilaç kullanılamıyor. Bu sebeple kol tedavisini bırakıldı. Kolda dolaşım durdu. Bu sebeple eşimin kolu ampute edilecek” dedi.

Halis Urhan, mesuller hakkında en kısa vakitte legal harekât başlatılması için kabahat ilanında bulunacağını kaydoldu.

DOSYA TAHLİLE ALINDI
Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kurumu yoğun bakım biriminde hayat gayreti veren Urhan’ın sıhhat vaziyetiyle alakalı iddiaları inceleyen Şehir Sıhhat Müdürlüğü yetkilileri, kaza sonrası Urhan’ın götürüldüğü sağlık kurumulardan rehabilitasyon süreciyle alakalı hazırlanan dosyaları tahlile aldı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın