Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Macaristan'ın Pécs şehrinden gelen  Emekliler Derneği ( Nyugdíjasok Egyesülete ) ve Pécs Beş Kule Kamu Çıkarı Emekli Sendikası ( Pécsi Öttorony Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezet ) Başkanı ve temsilcileri...
Türkiye yurtdışındaki FETÖ'cüleri yakalamak için yaptığı nokta operasyonları Hollanda yapılanmasında büyük panik yarattı. 
Hollanda hükümeti, aralarında Hollanda yargısı tarafından terör örgütülerine milyonlarca euro ve lojistik destek verdigi ortaya çıktı, konu Hollanda dışişleri bakanlığınca doğrulandı.

Yeni Vatan Gazetesi yazıyor: Belçika ne kadar oy kullandı?

Yeni Vatan Gazetesi ekibi başta Avrupa olmak üzere Dünya’da hangi ülke 2017 ve 2018 farkı ile ne kadar oy kullandı? Sorusunu araştırdı.

Yeni Vatan Gazetesi yazıyor: Belçika ne kadar oy kullandı?

Avrupa genelinde 28 ülkede yaşayan yaklaşık 2,5 milyon Türk seçmeni için 63 temsilcilikte kurulan sandıklarda, 13 gün süren Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi oylama süreci dün saat 21.00’de tamamlandı. Tüm yurt dışında 60 ülke ve 123 temsilcilikte sandık açılmıştı ve geçmiş seçimlere göre bu seçimler daha yoğun ilgi gördüğü seçim oranına yansıdı ve gazeteciler tarafından gözlendi.

Kullanılan oy oranı ve katılım oranı aşağdaki statikteki görüntüye göre, yeşil renk kullanılan oy oranı ve mavi cizgi katılım oranını gösteriyor:

Katılım halk oylamasına göre, Türk nüfusunun yoğun olduğu Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya’da halk oylamasına yoğun ilgi gösterilirken, Avrupa genelinde katılımın, geçen yıl anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasına katılımdan fazla olduğu gözlendi.

Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sayılarak mühürlenen ve torbalara konulan oylar,  bugün Türkiye’ye gönderilecek. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, Türkiye’deki gümrük kapılarında 24 Haziran saat 17.00’ye kadar oy kullanabilecek. Bu arada, Gümrük ve sınır kapılarında oy verme işlemi devam ediyor.

2017 ve 2018 yılları arasındaki oy oranı ise şöyle:

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması durumunda ise Türkiye’de 8 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek seçim için, Avrupa’daki Türk seçmen, 30 Haziran Cumartesi gününden 4 Temmuz Çarşamba gününe kadar 5 gün boyunca yerel saat ile 09.00’dan 21.00’e kadar oy verebilecek.

Avrupa başta olmak üzere 28 ülkede kullanılan oy oranı ise şu şekilde: (kullanılan oy oranlarını görmek için resimlere tıklayın)


YeniVatanGazetesi.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın