Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı Eşref Kerküklü, Avrupa İslam Üniversitesi'den gönderilen Hikmet Gürcüoğlu ile yaptığı söyleşiyi paylaştı. Kerküklü ile Gürcüoğlu arasında geçen diyalog da ilginç itiraflar...
Sınır dışı edilen gazeteci terör bağlantılı. Hollandalı gazeteci Johanna Cornelia Boersma kimdir? Sınır dışı kararının, Hollanda polisinin “terör örgütü bağlantısı” istihbaratını paylaşması üzerine alındığı öğrenildi. Hollandalı gazeteci...
Hollandalı gazeteci Johanna Cornelia Boersma’nın sınır dışı edildiği bildirildi. Sınır dışı kararının, Hollanda polisinin “terör örgütü bağlantısı” istihbaratını paylaşması üzerine alındığı öğrenildi. Hollandalı gazeteci Johanna...

Yeni Vatan Gazetesi yazıyor: Belçika ne kadar oy kullandı?

Yeni Vatan Gazetesi ekibi başta Avrupa olmak üzere Dünya’da hangi ülke 2017 ve 2018 farkı ile ne kadar oy kullandı? Sorusunu araştırdı.

Yeni Vatan Gazetesi yazıyor: Belçika ne kadar oy kullandı?

Avrupa genelinde 28 ülkede yaşayan yaklaşık 2,5 milyon Türk seçmeni için 63 temsilcilikte kurulan sandıklarda, 13 gün süren Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi oylama süreci dün saat 21.00’de tamamlandı. Tüm yurt dışında 60 ülke ve 123 temsilcilikte sandık açılmıştı ve geçmiş seçimlere göre bu seçimler daha yoğun ilgi gördüğü seçim oranına yansıdı ve gazeteciler tarafından gözlendi.

Kullanılan oy oranı ve katılım oranı aşağdaki statikteki görüntüye göre, yeşil renk kullanılan oy oranı ve mavi cizgi katılım oranını gösteriyor:

Katılım halk oylamasına göre, Türk nüfusunun yoğun olduğu Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Avusturya’da halk oylamasına yoğun ilgi gösterilirken, Avrupa genelinde katılımın, geçen yıl anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasına katılımdan fazla olduğu gözlendi.

Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sayılarak mühürlenen ve torbalara konulan oylar,  bugün Türkiye’ye gönderilecek. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, Türkiye’deki gümrük kapılarında 24 Haziran saat 17.00’ye kadar oy kullanabilecek. Bu arada, Gümrük ve sınır kapılarında oy verme işlemi devam ediyor.

2017 ve 2018 yılları arasındaki oy oranı ise şöyle:

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması durumunda ise Türkiye’de 8 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek seçim için, Avrupa’daki Türk seçmen, 30 Haziran Cumartesi gününden 4 Temmuz Çarşamba gününe kadar 5 gün boyunca yerel saat ile 09.00’dan 21.00’e kadar oy verebilecek.

Avrupa başta olmak üzere 28 ülkede kullanılan oy oranı ise şu şekilde: (kullanılan oy oranlarını görmek için resimlere tıklayın)


YeniVatanGazetesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın