Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom, gerçekleştirdiği basın toplantısında, Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması’nın mevcut haliyle hazır olmadığı görüşünü taşıdıklarını ifade ederek, İsveç parlamentosunda çoğunluğun konvansiyonun imzalanmasını...
Fransa Donanmasını ileriye taşıyacak yeni nükleer denizaltının açılışı yapıldı. MACRON AÇILIŞ KONUŞMASI YAPTI “Suffren” isimli “Barracuda” sınıfı nükleer denizaltının açılışına katılan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron...
Bir süre önce görevinden istifa eden eski İBB Genel Sekteri Hayri Baraçlı, Ekrem İmamoğlu’nun “Şirketlerle ilgili şu anda anlaşılmaz bir direnç yaşanıyor. ‘Biz istifa ettik’...

Yunanistan Başbakanı Çipras’tan Türkiye’ye Sondaj Uyarısı

Yunanistan Başbakanı Çipras’tan Türkiye’ye Sondaj Uyarısı

’ın kamu yayıncısı EPT3’e konuşan , Atina’nın kendi kara sahanlıklarında gerçekleştirilecek olan herhangi bir çalışmasına karşı planı olduğunu ve bunları engelleyeceklerini ifade etti.

Çipras, Avrupa Birliği’nin bu hafta Lüksemburg’da gerçekleştirdiği toplantıda Ankara’ya, Doğu Akdeniz’deki yasadışı çalışmalarından dolayı açık ve sert bir mesaj verdiğini aktardı.

Çipras, daha önce de Ankara’ya uyarıda bulunmuş ve söz konusu tutumundan vazgeçmemesi durumunda bunun ‘bedeli’ olacağını belirtmişti.

YUNAN ORDUSU HAZIRDA BEKLİYOR

Diğer yandan Yunan silahlı kuvvetlerinin de olası bir gerginliğe karşılık Ege Denizi’nde hazırda beklediği bildirildi.

Ekathimerini’nin konuya ilişkin kaynaklara dayandırdığı haberine göre, yetkililer en çok Rodos’un doğusunda ve Meis’in güneyinde Türkiye’nin olası bir müdahalesi konusunda tedirgin.

Habere göre olası bir gerginlikte Yunan deniz kuvvetleri karşılık verecek, fakat hava kuvvetleri de destekleyici rol oynayacak.

İKİNCİ SONDAJ GEMİSİ DE GÖNDERİLDİ

Türkiye ve Kıbrıs arasında Akdeniz’deki doğalgaz kaynaklarının paylaşımı noktasında uzun süredir anlaşmazlık söz konusu.

Kıbrıs, bölgenin kendi karasuları içinde olduğunu ileri sürerek sondaj çalışmalarının egemenlik haklarını çiğnendiğini iddia ediyor. Türkiye ise aksini öne sürerek sondaj gemisiyle arama faaliyetlerine devam ediyor.

Ankara geçtiğimiz hafta bölgeye ikinci sondaj gemisini de göndermişti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın