Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz hale gelen Kerkük Kayseri Çarşısı'nın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde olduğunu belirtti.
Avrupa İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Nedim Bahçekapılı, Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz'e kendisi ve Avrupa İslam Üniversitesi ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığı...
Türkmenlerin yoğunlukla yaşadığı Irak'ın Kerkük kent merkezinde bulunan ve Osmanlı döneminde inşa edilen Kayseri Kapalı Çarşısı'nda yangın çıktı. Yangın nedeniyle çarşıda bulunan 400'ü aşkın iş...

Yürükel’den önemli çağrı: Şehitler arasında mezhepsel ve dinsel ayrım yapılamaz. Hepsi bizim Şehidimiz! 

Yürükel’den önemli çağrı: Şehitler arasında mezhepsel ve dinsel ayrım yapılamaz. Hepsi bizim Şehidimiz! 

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Şehit düşen Türk askerleri arasında dini ve mezhebi konular gereği ayrımcılık yapıldığı ileri sürülüyor. Bu tür ayrımcılığın Türkiye’yi karanlığa sürükliyeceğini bildiren Hollanda Türkleri Konseyi Genel Başkanı Sefa Yürükel, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a yazılı çağırıda bulundu. Terör Uzmanı Sefa Yürükel, yaptığı çağırıda, “şehitler, etnik yada inancı doğrultusunda Millet ve Devlet nazarında eşittir. Eşit olmalıdır. Bu konuda, görevini bir inanç veya etnik grupla ilgili suistimal yapan yetkililer hakkında bilgi toplanması ve bu durumda cezalandırılması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

İşte Yürükel’ın o çağırısının tam metni:

için, Cumhurbaşkanlığına,Başbakanlığıa, Hükümete ve Genelkurmay Başkanlığına Çağrımdır,

Milli Birlik için en gerekli ve tam birliğin sağlanması gerekli olan bugünlerde, Amerika Birleşik Devletleri emperyalizmi ve İsrail ile, bugüne kadar dolaylı olarak karşı karşıya gelinen, Irak ve Suriye düzlemindeki savaşta, artık cephe cepheye gelinmiş ve doğrudan savaş ortamı doğmuştur. Son bilgiler ve söylemler ne olursa olsun artık Realite budur.

Mevcut durumda, Suriye Cephesinde, görünüşte PKK ve türevleri ile ilgli gözüken bu savaş esas olarak ABD, yandaşları ve piyonları ile savaştır. Daha doğrusunu söylersek, terörizmi bir genişleme aracı olarak kullanan Amerikan emperyalimine karşı mazlumların bölgesel ölçekte başkaldırısıdır. Daha doğrusu bu bir zalim Amerika ile mazlum ve direnen Türk lerin savaşıdır.

Bu savaşın, Suriye Cephesinde, şehitler verilmiştir. Onlarca gazi olan yaralımız vardır. Şehitler ve gaziler 80 milyon Türkün onurudur

Fakat, sosyal medyaya ve bazı yayın organlarına, şehitler arasında inançlarından dolayı ayrım yapıldığı, cenazelerine resmi yetkililerin katılmadığı konusu öne çıkmaktadır. Örneğin” Alevi olduğu için, Genelkurmay ve yerel yetkililerin, Cem Evlerindeki yapılan cenaze törenlerine, cenaze töreni Camiide yapılmadığı için katılınmadığı” bilgisi gelmektedir.
Bu tür haberler, hızla Alevi vatandaşları tedirgin etmektedir. Bu bilgi, PKK terör örgütü ve arkasındaki ABD emperyalizminede Alevi vatandaşlar içerisinde propaganda imkanı vermektedir.

Cumhuriyet ve demokrasi ile yönetilen bir devlette ve bizim milli geleneklerimizde, kimseye, inancından veya etnik menşeinden dolayı vatanını daha çok veya az seviyor diye paye biçilemez. Kimsenin inancından ve etnik menşeinden dolayı nerede cenaze namazı kılacağı ve cenazesinin kaldırılacağına, hiç bir devlet yapısı kurumu karar veremez. Heleki, devlet kurumları bu konuda inançlara saygılı davranmaz, eşit davranmaz, pirensipli davranmaz ve nerede cenazenin kaldırılacağına karar vermeye kalkarsa, bu milli birliğe zarar verir.

Yüce ve arkadaşları öncülüğünde kurulan modern Türkiye Cumhuriyeti, sadece bir inanca bağlı milletin Devleti değildir. Bizi birleştiren , vatandaşlık, Cumhuriyetin kuruluş ilkeleridir. inanç farklılıkları yada etnik farklılıklar değil.

Mevcut durumda, Sayın yetkililerin, yukarıda bahsi geçen Alevi şehitlere karşı ayrım yapıldığı şeklindeki haberleri boşa çıkaracak belirgin bir tutum gösterneleri gerekmekte ve beklenmektedir. Bu durum es geçilemez ve görmezden gelşnemez.

Sayın Yetkililer,
Şehitler, etnik yada inancı doğrultusunda Millet ve Devlet nazarında eşittir. Eşit olmalıdır. Bu konuda, görevini bir inanç veya etnik grupla ilgili suistimal yapan yetkililer hakkında bilgi toplanması ve bu durumda cezalandırılması gerekmektedir.

Alevi vatandaşlar ve sunni vatandaşlar milletin birliği için Suriye Cephesindeki Emperyalizme karşı savaşta, aynı duygu ve düşüncededir. TSK herkesin TSK’sıdır. Şehitlerde herkesin şehididir. Bu konuda ayrım yapılamaz.

Sayın Yetkililere çağrım,
Milli Birliğin bekçisi olan, her inanç ve etnik gruptan insana, ayrım yapılmadan sahip çıkılması ve kimseye devlet adına nerede ve nasıl cenaze kaldırılacağı ve cenaze namazı kılınacağı ve ibadet edeceği dersi vermemesi ve devletin herkese eşit ve birleştirici davranması gerekmektedir. Ve devlet sadece Camiilerdeki değil Cemevlerindeki Cenaze kaldırmalara ve törenlerede kesinlikle eşit şekilde en üst düzeyde sivil ve asker olarak katılmalıdır.

Devletten beklenen budur ve bu olmalıdır. Devlet bu konuda hassas olmalıdır ve Alevi Vatandaşlar içinde gittikçe yayılan kuşkuları gidermelidir. Bunu devlet, devlet olarak Milli Birliğin devamlılığı ve kışkırtmaları, bölme ve parçalamaları önlemek, Akeviler içinde emperyalizm ve 5. Kol olan piyonlarının operasyon yapmalarınıda önlemek için, devletin en önemli görevi olarak görmesi gerekmektedir. Sadece .Alevi vatandaşlarıı değil, tüm Türkiyeyi ilgilendiren bu çağrımın , Devlet Yetkilileri tarafından acilen değerlendirilmesi ve acilen önlem alınmasını önemle talep ediyorum.

Saygılarımla

Sefa Yürükel
Hollanda Türkleti Konseyi Başkanı
Sosyal Antropolog ve Etnograf

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın