Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi temasları kapsamında Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi kabul etti.
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz hale gelen Kerkük Kayseri Çarşısı'nın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde olduğunu belirtti.
Avrupa İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Nedim Bahçekapılı, Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz'e kendisi ve Avrupa İslam Üniversitesi ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığı...

Yusuf Halaçoğlu’ndan İş Bankası çıkışı

Yusuf Halaçoğlu’ndan İş Bankası çıkışı
Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti daha önceki milletvekili ve bir yarıyıl Türk Tarih Müesseseyi Başkanlığı yapan Prof. Dr. , politikada yaşanan payları ile alakalı kavgaları değerlendirdi. Halaçoğlu, ’nam vasiyetine vurgu yaparak, “Vasiyete tekerrür bakınız. ’e ve hukuka azıcık hürmetiniz varsa bırakınız” dedi.

AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisinin Meclis gündemine getirmeyi tasarladığı, ’nin mülkiyetindeki İş Bankası paylarının defineye devri münakaşası sürüyor. Adalet daha önceki Bakanı Hikmet Sami Türk’nam, “İş Bankası’nda mülkiyetindeki payların defineye devri, Atatürk’nam vasiyetnamesine ve tüzüğe ters” söylemesinden sonra bu defa da daha önceki milletvekili ve Türk Tarih Müesseseyi daha önceki Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, yaşanan sürece müteveccih tepkisini dile getirdi. Atatürk’nam el yazısıyla yazdığı vasiyeti paylaşan Halaçoğlu, “Beyler. Atatürk’nam vasiyeti noter huzurunda onanmıştır. Öyle gelişigüzel bir vasiyet değildir. Yasayla defineye devrederseniz kanunuma uzvunu da yaralarsınız. Yapmayın, bu cins bir uygulamayı başlatmayınız. Yarın bu uygulama size de döner. Bir hukuk devletinde olmayacak bir şey. Vasiyete tekerrür bakınız. Atatürk’e ve hukuka azıcık hürmetiniz varsa bırakınız” İfadelerini kullandı.

Değişik yandan Halaçoğlu, “Türkiye İş Bankası A.Ş. hisse tahvilleri, Atatürk’nam vefatından evvel kendi el yazısıyla kaleme aldığı 5-IX-1938 tarihli vasiyetname ile yakınlarına yapılacak belli ölçülerdeki ödemelerden sonra nemaları faiz ve kâr hisseleri yarı yarıya Türk Tarih ve Dil Müesseselerine tahsis edilmek şartıyla kurucusu olduğu Cumhuriyet Millet Partisi’ne bırakılmıştır” ifadelerin yer aldığı tarihi evrakı da paylaştı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın