Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı cesur kalem Eşref Kerküklü, bir yıldır üzerinde çalıştığı “Ermeni Diasporası Dosyası” adını verdiği bir video paylaştı.
Avrupa Türkmen Gazetesi yazarı cesur kalem Eşref Kerküklü, bir yıldır üzerinde çalıştığı "Ermeni Diasporası Dosyası" adını verdiği bir video paylaştı...
T.C. Dışişleri Bakanlığına bağlı Avrupa Birliği heyeti Hollanda'yi ziyaret etti ve Hollanda Ticaret Odası Türkiye Masası yetkilisi Cor Bekker eşliğinde Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilgili...

Zafer Sırakaya Kimdir

Zafer Sırakaya, 15 Ağustos 1974’te Almanya’nın Herne kentinde doğdu.

Zafer Sırakaya Kimdir

Zafer Sırakaya, 15 Ağustos 1974’te Almanya’nın Herne kentinde doğdu.

 

İlkokulu Almanya’da bitirdikten sonra, kültürümüzün temel değerlerini Türkiye’de alması amacıyla ailesi tarafından ’ya gönderildi. ’da İmam Hatip Lisesi Orta Okulu’nu, ardından Yıldırım Beyazıt Lisesi’ni tamamladı.

 

Siyaset bilimine ilgisi lise yıllarında başladı. Üniversite tercihlerinde bu alana odaklanarak Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü kazandı. Bu bölümden 1998 yılında mezun oldu.

 

Üniversite mezuniyetinin ardından iş hayatına Almanya’da, Türk Hava Yolları’nın Avrupa’daki en büyük satış acentası olan Hami Tours GmbH’de Genel Koordinatör olarak başladı. Turizmde çalıştığı yıllar boyunca, gerek Türkiye – Almanya, gerekse diğer ülkeler arasında yolculuk yapan Türkler ve Avrupalılar’ın hayat tarzlarını, birbirlerine bakış açılarını birebir gözlemleme fırsatını buldu.

 

 

İş hayatında belli bir deneyim elde eden Zafer Sırakaya, 2004 – 2006 yılları arasında Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) kurucu üyeleri arasında bulundu. Eğitiminin bir kısmını Almanya’da, önemli bir bölümünü de Türkiye’de aldığı için her iki medeniyet ve kültürü yakinen tanıyan ve Avrupa’da yükselen ırkçılık, İslamofobi, yabancı düşmanlığı kavramları ile en etkin mücadelenin birlikte yaşsam kültürü olan Endülüs ve Osmanlı tecrübesini Batı ile paylaşmaktan geçtiğine inanan Zafer Sırakaya,

bu görevi esnasında önemli etkinlik ve çalışmaların yapılmasında aktif görevler üstlendi.

 

 

2014 yılından itibaren Ak Parti Brüksel Temsilciliği’nde başkanlık görevini sürdüren Zafer Sırakaya, 2015 Şubat’ından beri Avrupa Parlamentosu’nda AK Parti’nin üyesi olduğu Avrupalı Muhafazarlar ve Reformistler İttifakı’nın (AECR) Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı vazifelerini de yürütüyor.

 

Kalbi Türkiye için atan Avrupa’daki milyonlarca vatandaşımızdan biri olan Zafer Sırakaya, Avrupa’da terör örgütü elemanları ve işbirlikçileri tarafından oluşturulan dezenformasyon neticesinde yaşanan algı sorununun önlenmesi için Türkiye’nin inisiyatif alarak, kendini doğru anlatmak üzere Avrupalı Türkler’i etkin bir şekilde kullanması gerektiğini düşünüyor.

 

Aklını Batı’nın eğitimi ile yoğurmuş, ruhunu ve vicdanini ise İslam’dan aldığı hoşgörü iklimi ile beslemiş Avrupalı Türk ve Müslüman toplumunun bugünün Ortadoğusu’nun zulüm ortamına ve Batı’da yükselen ırkçılık virüsüne karşi en önemli panzehir olduğu görüşüne sahip olan Zafer Sırakaya, Avrupa’da yaşayan Türkler’den, Avrupalı Türkler’e evrilen varlığımızın muhakkak aidiyet bilinci ile beslenmesi gerektiğini savunuyor. Bunu Avrupa’daki varlığımız ve geleceğimiz için elzem olarak görüyor.

 

Hayatın her alanında var olan, yaşadığı ülkelerin siyasal sosyal ve kültürel yaşamında etkin olmuş Avrupalı Türk toplumunun fertlerinin Türkiye’deki konsensus kültürüne pozitif anlamda katkıda bulunacağına da yürekten inanıyor. Zafer Sırakaya 28 Şubat 2016 yılında, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) kongeresinde seçilerek, UETD Genel Başkanı oldu. 21 Mayıs 2018 yılında genel başkanlık görevini Bülent Bilgi’ye devir etti.

24 Haziran 2018 seçimlerin de AK Parti Istanbul milletvekili adaylığını koydu ve milletvekili olarak seçildi.

21 Mayıs 2018’de UETD’nin 6. Olağan Kurulu’unda, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) ismi Uluslararası Demokratlar Birliği (Union of International Democrats-UID) olarak değiştirildi.

Evli olan Zafer Sırakaya, çok iyi derecede Almanca ve İngilizce biliyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Access denied.