Yeni Vatan Gazetesi
Özel konular
Rotterdam'da yeni görevine başlayan TC. Başkonsolosu Aytaç Yılmaz kurum ziyaretlerini kabul etmeye başladı.
Meningokok olarak ta bilinen Neisseria Meningitidis adlı bakterinin neden olduğu hastalıklara Meningokok Hastalığı denir. Bu hastalık beyin zarını, omuriliğini (menenjit) ve kan dolaşımını etkiler. 2015'e...
Çağrı Terlemez kimdir, aslen nereli, kaç yaşında ve şarkıcı Ece Seçkin kiminle evleniyor, nişanlısı kim soruları magazin basının gündemi. Adeyyo şarkısı ile tanınan Ece Seçkin...

Zaman yazarı Veyis Güngör ve kendisine bağlı sözde ‘STK’lar ‘Ermeni soykırım’ yalanına sessiz kaldı!

Zaman yazarı Veyis Güngör ve kendisine bağlı sözde ‘STK’lar ‘Ermeni soykırım’ yalanına sessiz kaldı!

Hollanda’da PKK ve FETÖ’yü aklamak için beli bazı zamanlarda ‘toplumsal bildiri’ ‘toplumsal çağrı’ başlıkları ile açıklamalar yapan Zaman adlı FETÖ yayın organı yazarı Veyis Güngör ve kendisine bağlı sözde ‘STK’lar, ‘Ermeni soykırım’ yalanına sessiz kalması Hollanda Türkleri tarafından, “Veyis Güngör ve kendisine bağlı kişi ve kurumlar, Ermeni soykırım yalanına sessiz kaldıklarına göre Hollanda’daki ‘Ermeni soykırım’ iddalarını demek ki destekliyorlar” şeklinde tartışılıyor.

Hollanda Türkevi adlı tek kişilik kurumun tek değişmez başkanı Veyis Güngör bir elin parmaklarını geçmeyen sayıdaki adamları ile ‘Ermeni soykırım’ yalanına sessiz kalmaya devam ederken, Hollanda’da Türklerin çıkarı için aktif faaliyet yapan Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği, Hollanda İslam Federasyonu ve Hollanda Türk Federasyonu sessiz kalmadı ve gazetecilere açıklamalarda bulundular.

“KARARIN HİÇ BİR BAĞLAYICILIĞI YOK” Gedik

Murat Gedik

Ülkede yerel seçimlerin yaklaşmasının alınan kararda etkisi olduğunu belirten Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat Gedik, “Kararın hiçbir bağlayıcılığı yok ama Hollanda’da yaşayan Türk toplumu geriliyor. Hükümet kararı tanımıyor ama Erivan’daki anma törenine üst düzeyde temsilci göndermek istiyor. Biraz halkı yavaş yavaş ısındırarak hükümetin de tanıması için bir alıştırma gibi gözüküyor.” dedi.

“TÜRK MİLLETVEKİLLERİ DE KARARA DAHİL OLDU” Aşkın

İlhan Aşkın

Kararın sadece parlamento tarafından alındığını, hükümetin 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını “soykırım” olarak tanımadığını dile getiren da “Aslında değişen bir şey olmadı. Daha önceki yıllarda da parlamento böyle bir karar almıştı. Fakat tabii ki bunun olmaması lazımdı. Bu sefer milletvekilleri hariç diğer partilerde bulunan Türk asıllı milletvekilleri de dahil ilk defa herkes tarafından tanındı.” diye konuştu.

Hollanda’daki Türklerin haklarını savunmak için pek çok kez mahkemelik olması ile bilinen Aşkın, “Biz de Hocalı katliamının ‘soykırım’ olarak tanınmasını Hollanda Parlamentosuna sunacağız. Ona nasıl yaklaşacaklar hep birlikte göreceğiz.” dedi.

“BU KARAR SİYASETÇİLERİN İŞİ DEĞİL” Ahmet Erdoğan

Ahmet Erdoğan

bağlı da “Kararı zaten sadece parlamentodaki milletvekilleri kabul ediyor, hükümet değil. Aslında bu siyasetçilerin işi değil daha çok tarafsız olan tarih uzmanlarının araştırması gereken bir konudur. Türkiye ve Ermenistan, arşivlerle birlikte araştırma yaparak kendi arasında bu durumu çözmesi gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kararı kabul etmediklerini belirten Erdoğan, “Hollanda’da yaşayan Türk toplumu olarak daha çok sağduyulu olarak, aklıselim davranıp sakin bir şekilde duruşumuzu ortaya koymalıyız.” ifadesini kullandı.

Hollanda Parlamentosu, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını “soykırım” olarak tanımıştı. Parlamento’da 3’e karşı 142 oyla kabul edilen önergeye sadece Türklerin kurduğu Denk Partisi karşı oy kullanmıştı. Parlamentoda alınan karar Hollanda hükümetinin 1915 olaylarıyla ilgili protokolüne uymuyor.

Karar, hükümet protokolüne uymuyor

Hükümet protokolüne göre, soykırımların tanınmasında, uluslararası mahkemelerin hükümleri, Birleşmiş Milletler’in (BM) bilimsel araştırma ve bulgularındaki açık ve net olan sonuçların yönlendirici olması gerekiyor. Hollanda’da hükümet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun (BMGK) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ne göre hareket ediyor. Bu nedenle kararın hükümet açısından bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Sigrid KaagHollanda Dışişleri Bakanı Vekili Sigrid Kaag, oylama öncesinde komisyonda yaptığı konuşmada, “Hollanda hükümeti, tarafından bağlayıcı bir karar ya da Srebrenitsa olayında olduğu gibi uluslararası mahkeme tarafından verilen bir hüküm olduğu zaman soykırımdan bahsedebilir.” ifadesini kullanmıştı.

Hollanda hükümetinin, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları konusunda itidalli davranması gerektiği düşüncesinde olduğunu belirten Kaag, bunun Ermenistan ve Türkiye arasında bir sorun olduğunu dile getirdi. Kaag, “İki ülke birlikte çalışarak uzlaşmak için beraber adım atmalı ve yaşananları ortaya koymalı.” demişti.

Hükümet protokolüne işaret eden Kaag, “Soykırımların tanınmasında, uluslararası mahkemelerin hükümleri, BM’nin bilimsel araştırma ve bulgularındaki açık ve net olan sonuçları
Hollanda hükümeti için yönlendiricidir. Hükümet, Birleşmiş Milletler Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ne göre hareket ediyor.” ifadesini kullanmıştı.

YeniVatanGazetesi.com

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın